Lato obecne faza, w którym chętnie jesteśmy godzina na ciekawym powietrzu i ciągniemy się na wycieczki do lasów, parków, albo same nad jeziora. W trakcie letnich wypadów za miasto często podziwiamy otaczającą nas faunę i florę obserwując np. zachowania zwierząt, czy duże rośliny. Niekiedy, zwłaszcza jeśli przebywamy w mocno zalesionych terenach, możemy natknąć się na węża. W okresie spotkania tego gada dużo osób ma lęk myśląc, że obecnie widzi żmiję, ale najczęściej ma przed sobą zaskrońca. Te dwa węże odda się dość szybko rozróżnić. Wystarczy jedynie doświadczyć i zapamiętać ich ważne cechy, które są zazwyczaj widoczne teraz na ważny etap oka.
Jak odróżnić zaskrońca od żmii?
Aby poznać te dwa rodzaje węży, należy mieć informację interesującą ich charakterystycznych cech, takich jak np. sieć i kolor ciała. Warto jednak wiedzieć, że większość węży idzie na widok człowieka a często nie daje czasu na wykonanie oględzin. Dają się jednak osobniki, które wylegują się w czystych piaszczystych, bądź kamienistych miejscach i zupełnie nie zamierzają uciekać. To typowy widok spotykany np. w pobliżu górskich szlaków, bądź leśnych tras rowerowych i pieszych. W okresie spotkania węża pierwszą rzeczą, o której powinniśmy pamiętać jest wyjątkowy zygzak, stojący na ciele żmii zygzakowatej. Jeśli takiego nie widzimy, potrafimy być stali. Że jesteśmy bowiem do budowania z pozostałym typem węża. Jeśli gad jest szczęśliwy możemy i zwrócić uwagę na jego osobę. U żmii stanowi ona znacznie oddzielona od reszty ciała. Warto jednak wiedzieć, że w Polsce występuje gatunek węża, który bardzo chętnie pomylić ze żmiją. To gniewosz plamisty, na jakiego grzbiecie występują charakterystyczne brązowe plamy, które niekiedy wyglądają właśnie jak zygzak. W przeciwieństwie do żmii gniewosz nie jest jednak jadowity, stąd jeszcze nie należy się go bać. W stresie żmija bywa mylona też z zaskrońcem. Takie pomyłki dają się jednak bardzo rzadziej, niż w sukcesie gniewosza plamistego. Zaskroniec diametralnie dzieli się bowiem od żmii. Jego ciało ma jednolity, najczęściej szary, bądź ciemny kolor, a na jego głowie otrzymują się dwie podstawowe żółte plamki. Dzięki nim, bardzo chętnie rozpoznać zaskrońca, jaki nie jest jadowity, a na widok człowieka ucieka, bądź udaje martwego.
zobacz również Portal Wołów
Cechy charakterystyczne zaskrońca
Zaskroniec zwyczajny może wynosić do 100 centymetrów długości i niejednokrotnie jest tonu ciemnego, szarego, bądź brunatnego. Od żmii najłatwiej poznać go po kolorze mięsa i minusie charakterystycznego zygzaka. Najbardziej ważną cechą zaskrońca są i dwie żółte plamy, dostające się na jego głowie. Wąż ten w spraw zagrożenia potrafi wydzielać cuchnącą substancję, co ma sugerować, że jest sztywny i odstraszyć potencjalnego drapieżnika. Brzuch zaskrońca najczęściej ma kolor kremowy plus stanowi mocniejszy, niż reszta ciała. Zaskrońce są i wiele wyższe niż żmije. Grubość ich mięsa jest mniejsza.
Cechy charakterystyczne żmii
Najbardziej ważną cechą żmii jest wychodzący na jej ciele zygzak oraz osoba, która bardzo odznacza się od reszty ciała. Żmije są najczęściej szarawe, bądź młode, a zygzak przyjmuje barwę brunatną. To mocne węże, które są z listy znacznie większe od pozostałych typów, takich jak np. dość cienkie zaskrońce. Warto wiedzieć, że w Polsce rzadko, ale przecież powstaje także odmiana żmii zwana melanistyczną. Te żmije są prawie w całości czarne, stąd też zygzak na ich ciele prawdopodobnie nie być pewny.
Kiedy się zachować gdy spotkamy żmiję na własnej drodze?
Patrząc w naszym pobliżu żmiję, nie warto panikować. Zwierze zna to bowiem wyczuć. Jeśli spotkamy żmiję, to przede całym nie wykonujmy gwałtownych stylów również nie uciekajmy, tak żeby gad nie poczuł się zagrożony, co mogłoby sprawić np. do ukąszenia. Żmija jest nieufna i że ucieknie na własny widok, ale w spraw, kiedy nie ma istotny ucieczki może zaatakować. Widząc zwierze należy to powoli odejść. Jeśli natomiast nieszczęśliwie przybyło do ukąszenia, należy działać szybko. Ugryzienie najczęściej pojawia się w miejscowości kostki, kończynę należy to unieruchomić, a potem starać się unieść w górę. Gdyby jest taka okazję można ją oprzeć np. o drzewo, bądź plecak przekonując się, że kobieta ukąszona stoi w przytulnym miejscu. Właściwie jest zarówno postawić na ukąszenie zimny okład, który nieco zmniejszy opuchliznę. Miejsca po ukąszeniu nie należy jednak jak smarować. W trakcie udzielania pierwszej pomocy, należy jak łatwo wezwać karetkę. To niezbędne ze powodu na potrzebę dania osobie ukąszonej specjalnej surowicy, która zniweluje szkodliwy jad.
zobacz również Jak odróżnić zaskrońca od żmii?