Nawet 445 zł wsparcia na zakup podręczników dla młodzieży niepełnosprawn

Nawet 445 Zł Oparcia Na Zakup Podręczników Dla Młodzieży Niepełnosprawnej

Prasóweczki

Nawet 445 Zł Oparcia Na Zakup Podręczników Dla Młodzieży Niepełnosprawnej Rząd finalizuje prace nad programem pomocy uczniom niepełnosprawnym w budowie dofinansowania zakupu podręczników, materiałów edukacyjnych i ćwiczeniowych. Tym jednocześnie program obejmie lata 2020-22, i jego budżet wyniesie 54 mln zł. Projekt uchwały Rady Ministrów w niniejszej potrzebie zaopiniuje Komisja Wspólna Poziomu i Samorządu Terytorialnego na najbliższym posiedzeniu (obiegowym) 30 kwietnia.

Projekt uchwały rządu dotyczy dofinansowania zakupu podręczników dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej w innych trzech latach szkolnych.
Z dofinansowania będzie mogła zastosować młodzież z niepełnosprawnościami, kształtująca się w naukach ponadpodstawowych (zarówno kształcenia ogólne i stałe).
Łączna pula wsparcia wyniesie 54 mln zł, więc po około 18 mln zł rocznie, wypłacanych ze materiałów rezerwy celowej budżetu państwa.

Rządowy program pomocy uczniom niepełnosprawnym w budowie dofinansowania zakupu podręczników, materiałów edukacyjnych i ćwiczeniowych w latach 2020-22, jaki jest uchwalić Radę Ministrów, nie jest kolejny. W latach ubiegłych stanowił on już realizowany na platformie przyjmowanej corocznie uchwały.

Rządowy program pomocy uczniom niepełnosprawnym w budowie dofinansowania zakupu podręczników, materiałów edukacyjnych i ćwiczeniowych w latach 2020-22, jaki jest uchwalić Radę Ministrów, nie jest kolejny. W latach ubiegłych stanowił on już realizowany na platformie przyjmowanej corocznie uchwały.

Teraz choć w układzie z ostatnim, że wysokość dofinansowania zakupu podręczników, materiałów edukacyjnych czy ćwiczeniowych nie poprawi się, a prognozy liczby uczniów niepełnosprawnych prawych do przyjęcia dotacji są stabilne, Ministerstwo Edukacji Narodowej podjęło opinię o zmiany formuły programu z jednorocznej na trzyletnią – czytamy w uzasadnieniu.

Nie przeobraziły się nawet kwoty wsparcia, dlatego obradujący Zespół ds. Edukacji Tradycji i Sportu Komisji Wspólnej Poziomu i Samorządu Terytorialnego nie miał co do niego dłuższych koncentracji i pozytywnie go zaopiniował.

– Na okresie konsultacji mieliśmy drobne pytania i wskazówki do zaproponowanych rozwiązań, jednak po ich uzupełnieniu na nowym oddziale w sposobie obiegowym wydaliśmy pozytywną opinię – mówi Anna Grygierek, burmistrz Strumienia, współprzewodnicząca zespołu.

Nazywa to, iż na założonym na 30 kwietnia posiedzeniu KWRiST projekt zostanie przyjęty.

Program istotny, ale bez zmian

Projekt uchwały Rady Ministrów określa wysokość dofinansowania zakupu podręczników również do uprawiania ogólnego, kiedy również kształtowania w zawodach, w współczesnym przepisów do uprawiania specjalnego, przyjętych do celu szkolnego przez ministra właściwego ds. wiedzy i wychowania, a i materiałów edukacyjnych i ćwiczeniowych dla uczniów niepełnosprawnych, chodzących do grup ponadpodstawowych. Ramy czasowe? Lata 2020, 2021 i 2022.

Zgodnie z nim dofinansowanie ma wynosić:

– do 225 zł – dla uczniów z niepełnosprawnością trudną w stopniu małym lub dużym oraz uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, chodzących do szkoły specjalnej ćwiczącej do lekturze;

– do 390 zł – dla uczniów słabowidzących, niesłyszących, słabosłyszących, z niepełnosprawnością trudną w stopniu lekkim, z niepełnosprawnością ruchową, w tymże z afazją, z autyzmem,
z zespołem Aspergera, oraz uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi tego modelu, chodzących do grup branżowych Również oraz II stopnia;

– do 445 zł – dla uczniów słabowidzących, niesłyszących, słabosłyszących, z niepełnosprawnością trudną w stopniu lekkim, z niepełnosprawnością ruchową, w tymże z afazją, z autyzmem, z zespołem Aspergera, oraz uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi tego modelu, chodzących do trzyletniego i czteroletniego liceum ogólnokształcącego, czteroletniego i pięcioletniego technikum, a dodatkowo klas III-VI ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia, klas VI-IX ogólnokształcącej szkoły baletowej, uczniów liceum sztuk plastycznych, klas ogólnokształcącej szkoły sztuk pięknych, klas dotychczasowego liceum plastycznego wykonywanych w liceum sztuk plastycznych lub klas dotychczasowej ogólnokształcącej szkoły sztuk pięknych wykonywanych w liceum sztuk plastycznych.

zobacz również Nawet 445 zł wsparcia na zakup podręczników dla młodzieży niepełnosprawn

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments