Piękne miejsce na mapie Polski - województwo świętokrzyskie

Dobre mieszkanie na mapie Polski – województwo świętokrzyskie

Warto przeczytać

Województwo świętokrzyskie słynie z wielu zabawie i ciekawostek historycznych. To pole, jakie nie jest właściwie sympatyczne jak pozostałe w Polsce, tylko jest moc do zaoferowania. Teren, na jakim nie spotkamy jeszcze niezliczonej ilości turystów pozostaje wciąż nieodkryty.

Perły historii – Kielce, Sandomierz i Opatów.

Odwiedzając województwo świętokrzyskie, nie możemy pominąć stolicy. Kielce to miasto o bogatej historii, w jakim łączyły się losy Polaków i Żydów. Prawa miejskie zorganizowały w 1364 roku, a przez wieki stanowiły własność biskupów krakowskich. Naprawdę warto zajrzeć Rynek, będący od połowy XII wieku. W 1800 roku całkowicie spłonął, a dzisiejsze budynki zostały zbudowane w XIX i XX wieku. Na spacer należy wybrać się na główny deptak, jakim stanowi ulica Sienkiewicza.

To pole historycznych zabytków, gdzie zabudowa secesyjna przekłada się z nowoczesną. Nad miastem góruje Pałac Biskupów Krakowskich znaleziony na Wzgórzu Katedralnym, dawna rezydencja duchownych, wpisana do rejestru zabytków. Budowla jest odpowiednio zachowanym barokowym zamkiem w Polsce pierwszej części XVII wieku. Położony nieopodal Czerwony Szlak turystyczny zaprowadzi nas do najwyższych mieszkań tego pięknego miasta. Samą z lepszych atrakcji województwa świętokrzyskiego jest oczywiście Sandomierz. Zwany ze względu na indywidualne położenie „Małym Rzymem”, umieszczony jest na siedmiu wzgórzach Wyżyny Sandomierskiej. Zawiera się tutaj aż 120 zabytków, a do najważniejszych należą: Ratusz, Rynek, Brama Opatowska, Synagoga, czy Katedra.

Warto i zobaczyć piękne kamienice, które powstały już w XV wieku i poznaje je bogactwo architektonicznych detali. Opatów to znakomite miejsce, pełne budowli z okresów romańskich. Koniecznie należy zobaczyć Rynek z Ratuszem, czy Bramę Warszawską. To specyficzna brama miejska, która uchroniła się do polskich czasów. By zobaczyć miasto z nieznanej części warto zwiedzić podziemia, więc tak zwaną Podziemną Trasę Turystyczną. Szlak ma 400 metrów długości i rozmawia przez 40 piwnic, a najniżej położony punkt zawiera się 14 metrów pod ziemią.

Magia podań i legend – Góry Świętokrzyskie

Miłośnicy obcowania z naturą także się nie zawiodą. Góry Świętokrzyskie są najstarsze w Polsce, najwyższym szczytem jest Łysica (614 m. n. p. m. ). Wspinaczka nie będzie ciężka, gdyż góry są stosunkowo niewysokie, a szlaki nie przylegają do wymagających. Najpiękniejsze obszary przyrodnicze uważają się pod ochroną Świętokrzyskiego Parku Narodowego, który zaistniał w 1950 roku.

W jaskini „Raj” i Lipniku odkryto najstarsze ślady bytowania mężczyznę w ostatnim obszarze, datowane na stan paleolitu. Góry Świętokrzyskie to i miejsce, któremu uroku dodają liczne opowieści i podjęcia ludowe, popularne są te o sabatach czarownic. Łysa Góra, drugi pod względem wielkości szczyt (595 m. n. p. m.) to pole obrzędów dawnych Słowian, oddawano tu cześć pogańskim bóstwom.

Szlakiem pałaców i domów – Kurozwęki, Krzyżotopór, Oblęgork

Kurozwęki to pole, jakie nas zaskoczy. Możemy tu podziwiać nie tylko dom z lochami i labiryntami, lecz również największą hodowlę bizonów amerykańskich. Stanął w XIV wieku jako obiekt o charakterze obronnym. Jest wtedy pewien z najstarszych, murowanych domów w Polsce. Budynek jest osiągalny dla zwiedzających i można go zwiedzać z przewodnikiem. W Oblęgorku zawiera się rezydencja, w której występował Henryk Sienkiewicz.

Obecnie została zmodyfikowana w muzeum poświęcone polskiemu Nobliście. Pierwsze informacje o tym mieszkaniu pojawiły się już w XVI wieku. Budowa domu Krzyżotopór w Ujeździe podjęła się w 1620 roku, a zakończyła w 1644, była owo reprezentacyjna warownia otoczona bastionami, najważniejsza w Europie do momentu powstania Wersalu. Do dzisiaj zachowały się mury oraz niektóre sklepienia, a obiekt wciąż zachwyca swoim rozmachem.

Województwo świętokrzyskie wyróżnia cały wachlarz atrakcji turystycznych. Zachwyca nie tylko historycznym bogactwem, lecz także pięknem przyrody.

Piękne miejsce na mapie Polski – województwo świętokrzyskie

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments